You are currently viewing Akcja charytatywna #ŁączyNasPokój

Akcja charytatywna #ŁączyNasPokój

Łączy nas Słowo. Łączy nas pokój.

W tym trudnym, pełnym niepewności czasie chcieliśmy uczynić dobro, które nie tylko będzie stanowiło realną pomoc dla dotkniętej wojną i niesprawiedliwością Ukrainy, ale też stanie się symbolem ważnych wartości.

Choć wszyscy borykamy się z uczuciem, że nie mamy wpływu na to, co dzieje się za wschodnią granicą, zachęcamy do zjednoczenia się w akcji: „Łączy nas pokój”. Jest to nasz odzew na sytuację, w której na naszych oczach odbiera się nam pokój – na świecie i ten, który mamy w sercach.

Akcja porusza trzy ważne aspekty: niesie pomoc finansową Ukrainie, stanowi symbol zjednoczenia i solidarności, a także stanowi zachętę do czynnego, duchowego zaangażowania i podjęcia modlitwy o pokój.

Zło dobrem zwyciężaj / Pomoc materialna

W ramach akcji powstaje limitowane 100 sztuk specjalnie zaprojektowanych zawieszek. Po jednej stronie jest flaga Ukrainy, a po drugiej – jak zawsze w Bgood – Słowo. Pod wyrazem „Peace” (z ang. ‘pokój’) jest podane siglum, kierujące do słów Jezusa z Ewangelii Świętego Jana: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!” [J 14, 27].

Co ważne, 100 % ze sprzedaży zawieszek (koszty produkcji B good bierze w całości na siebie) zostanie przekazane na wsparcie Ukrainy poprzez Fundację Oczami Nieba – tworzą oni domową noclegownię dla ukraińskich rodzin, gdzie
znajdą one bezpieczną przystań w tym trudnym czasie
. Sprzedaż wszystkich egzemplarzy będzie oznaczała, że przekażemy im kwotę 8500 zł. Oprócz tego na początku wojny przekazaliśmy jako Bgood 2000 zł na rzecz Związku Ukraińców w Polsce (oddział w Szczecinie).Symbol, który buduje serca / Okazanie solidarności

Nie bez powodu do tej akcji wybraliśmy produkt, którym jest zawieszka. Jest to element, który – żeby go użytkować – należy z czymś połączyć, z jakimś innym ogniwem, elementem, tak jak my – ludzie, łączymy się w solidarności z Ukrainą. W sprzedaży posiadamy dedykowane do zawieszek bransoletki, ale zawsze podkreślamy, że zawieszki są uniwersalne i można je połączyć również z inną biżuterią: naszyjnikiem, dziesiątkiem czy różańcem.

W warstwie symbolicznej pragniemy, aby zawieszki niosły przesłanie, że pokój to dar dla nas od samego Boga („Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam” [J 14, 27]). Mają przypominać, że działanie na rzecz pokoju jest potrzebne nie tylko w czasie wojny, ale także przed nią i po niej. Pragniemy, by te zawieszki były symbolem pokoju, jedności, wsparcia i solidarności – i teraz, i później, jako trwały zapis mobilizacji i poruszenia serc.

Pokój zaczyna się od naszych serc / Pomoc duchowa

Nasi bracia i siostry walczą o niepodległość i wolny kraj. To bardzo trudny czas, w którym obserwujemy ludzkie tragedie, kryzys humanitarny i moralny, a jednocześnie wielki zryw dobra, gdy serca Europejczyków i ludzi na całym świecie otwierają się na pomoc drugiemu człowiekowi. Krwawe walki żołnierzy to naoczny dowód walki, która odbywa się w głębi ludzkich serc, w których podejmuje się decyzje dla budowania pokoju, lub jego niszczenia.

Dlatego tak ważne jest, aby te serca wspierać, żeby przezwyciężały pokusę nienawiści, odwetu, zemsty i okrucieństwa. Trzeba się modlić za serca zarówno Ukraińskich, jak i Rosyjskich żołnierzy i władców.

W tym momencie chcielibyśmy zacytować słowa Jana Pawła II wygłoszone w formie orędzi na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2005 roku (całość przeczytasz tutaj):

« Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj » (12,21). Zła nie zwycięża się złem: na tej drodze bowiem, zamiast pokonać zło, zostaje się przez nie pokonanym.

(…) Logika miłości chrześcijańskiej, która w Ewangelii stanowi pulsujące serce dobra moralnego, prowadzi w następstwie aż do miłości nieprzyjaciół: « Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód — nakarm go. Jeżeli pragnie — napój go » (Rz 12,20).

Pamiętajmy, aby w swoich sercach nie potępiać nikogo. Bóg nie chce potępienia żadnego człowieka, dlatego musimy być w tym razem z Nim.

Serdecznie zapraszamy do podjęcia w dowolny sposób modlitwy o pokój. Może to będzie dobry sposób na przeżycie Wielkiego Postu?

Podsumujmy

Wszystko zaczyna się od serca, naszego serca. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Łączy nas pokój”. Do kupowania zawieszek, dzięki czemu będziemy mogli wesprzeć wspólnymi siłami instytucję pomagającą uchodźcom z Ukrainy. Do krzewienia pokoju. Do podjęcia modlitwy i trudu niegorszenia się innymi, i niezniechęcania złem dookoła, by ten nasz pokój – czerpany od samego Źródła – rozrastał się na nasze domy, rodziny, na nasz kraj, Ukrainę i cały świat!

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” [12,21]w Polsce

Dodaj komentarz